Product code: SM-X710NZAAEUB
| Brand | Samsung |
| Part Number | SM-X710NZAAEUB |
| Release Date | 25 June 2023 |
| Model name | SM-X710N |
| Family | Galaxy Tab S9 |
| EAN/UPC code | 8806095084138 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Slate |
| Housing material | Aluminium |
| Country of origin | Vietnam |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Rugged design | N |
| Display | |
| Display diagonal | 11 inch |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 275 ppi |
| Panel type | TFT |
| Display brightness | 600 cd/mò |
| HD type | WQXGA |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display technology | AMOLED |
| Rounded display corners | N |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor boost frequency | 3.36 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| Graphics card family | Adreno |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 3 |
| Speakers manufacturer | AKG |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Auto focus | Y |
| Video recording | Y |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Rear camera flash | Y |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 3840x2160@30fps |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Digital zoom | 8x |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 80ð |
| Front camera field of view (FOV) angle | 120ð |
| Panorama | Y |
| Time lapse mode | Y |
| Network | |
| Bluetooth | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Mobile network connection | N |
| Mobile network generation | Not supported |
| Wi-Fi Direct | Y |
| Dual SIM support | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Gyroscope | Y |
| Position location | Y |
| Assisted GPS (A-GPS) | Y |
| GLONASS | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| BeiDou | Y |
| Galileo | Y |
| Google applications | Gmail, Google Chrome, Google Drive, Google Maps, Google Photos, Google Play, YouTube |
| Hall sensor | Y |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Y |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 13 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery capacity | 31.66 Wh |
| Battery life (max) | 15 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Fast charging | Y |
| Battery included | Y |
| Battery voltage | 3.88 V |
| Wireless charging | N |
| Weight & dimensions | |
| Width | 254.3 mm |
| Depth | 5.9 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Package weight | 755 g |
| Package width | 273.9 mm |
| Package depth | 21.4 mm |
| Package height | 184.5 mm |
| Technical details | |
| Pallet net height | 80 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Pallet net width | 115.8 cm |
| Security | |
| Fingerprint reader | Y |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Y |
| Keyboard included | N |
| Stylus pen | Y |
| Cables included | USB Type-C |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.