Product code: SM-P550NZAAMXO
| Brand | Samsung |
| Part Number | SM-P550NZAAMXO |
| Release Date | 24 January 2017 |
| Model name | SM-P550 |
| Family | Galaxy Tab A |
|
|
|
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Slate |
| Display | |
| Display diagonal | 9.7 inch |
| Display resolution | 1024 x 768 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Multi-touch |
| Panel type | TFT |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Processor | |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Maximum internal memory | 2 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | Flash |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Y |
| Built-in microphone | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Auto focus | Y |
| Video recording | Y |
| Video recording modes | 720p |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Rear camera | Y |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Geotagging | Y |
| Network | |
| Bluetooth | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Wi-Fi Direct | Y |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Y |
| Microphone in | Y |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Position location | Y |
| GLONASS | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| Electronic compass | Y |
| Google applications | Google Maps, Google Play, YouTube |
| Personal info management (PIM) | Alarm clock, Calculator, Calendar, Events reminder, Notes, To-do list |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 5.0 |
| Battery | |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Continuous video playback time | 14 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 15 h |
| Continuous audio playback time | 178 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 166.8 mm |
| Depth | 7.5 mm |
| Height | 242.5 mm |
| Weight | 0.49 kg |
| Messaging | |
| Y | |
| Media formats | |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTX, WAV, WMA, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, ASF, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM, WMV |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Y |
| Keyboard included | N |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.