Product code: ZA440073SE
| Brand | Lenovo |
| Part Number | ZA440073SE |
| Release Date | 05 November 2018 |
| Model name | P10 |
| Family | Tab |
| EAN/UPC code | 0192651499613, 192651499613 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | Black |
| Form factor | Slate |
| Colour name | Black |
| Display | |
| Display diagonal | 10.1 inch |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | 450 |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Maximum internal memory | 3 GB |
| Graphics | |
| Graphics card | Adreno 506 |
| Graphics card family | Adreno |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | eMCP |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| FM radio | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone out | No |
| Microphone in | No |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Position location | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 8.1 |
| Battery | |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Battery life (max) | 12 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 242 mm |
| Depth | 7 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 440 g |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Power | |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter input voltage | 5.2 V |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.