Product code: ZA4H0029BG
| Brand | Lenovo |
| Part Number | ZA4H0029BG |
| Release Date | 28 August 2020 |
| Model name | M10 |
| Family | Tab |
| Series | M10 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Colour name | Slate Black |
| Display | |
| Display diagonal | 10.1 inch |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Panel type | IPS |
| HD type | HD |
| Processor | |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | 429 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Graphics | |
| Graphics card | Adreno 504 |
| Graphics card family | Imagination Technologies |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G standard | LTE |
| WWAN | Installed |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Refurbished | No |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Battery capacity | 4850 mAh |
| Continuous video playback time | 9 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 7 h |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 243.2 mm |
| Depth | 169.2 mm |
| Height | 8.45 mm |
| Weight | 480 g |
| Power | |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter input voltage | 5 V |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.