Product code: ZA2M0077GB
| Brand | Lenovo |
| Part Number | ZA2M0077GB |
| Release Date | 20 October 2017 |
| Model name | 10 Plus |
| Family | Tab |
| Series | 4 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | White |
| Form factor | Slate |
| Colour name | Sparkling White |
| Display | |
| Display diagonal | 10.1 inch |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor model | APQ8053 |
| Processor boost frequency | 1.8 GHz |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | eMCP |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | No |
| Microphone in | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| GPS (satellite) | No |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 7.1 |
| Operating system language | English |
| Battery | |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Battery life (max) | 20 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 247 mm |
| Depth | 7 mm |
| Height | 173 mm |
| Weight | 475 g |
| Messaging | |
| Yes | |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.