Product code: 82ST0008FR
| Brand | Lenovo |
| Part Number | 82ST0008FR |
| Model name | 0w |
| EAN/UPC code | 0196379703960, 196379703960 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Slate |
| Colour name | Abyss Blue |
| Certification | MIL-STD-810H |
| Display | |
| Display diagonal | 10.1 inch |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | WUXGA |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Processor | |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor model | 7c Gen 2 |
| Processor frequency | 2.55 GHz |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Graphics | |
| Graphics card family | Adreno |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | eMMC |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Auto focus | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector type | Lenovo Pogo Pin |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Position location | No |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | French |
| Battery | |
| Battery capacity | 30 Wh |
| Continuous video playback time | 14.7 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 253.8 mm |
| Depth | 164.9 mm |
| Height | 18.2 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Other features | |
| Keyboard language | French |
| Keyboard backlit | No |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.