Product code: 6901443239627
| Brand | Huawei |
| Part Number | 6901443239627 |
| Release Date | 10 April 2019 |
| Model name | T3 |
| Family | MediaPad |
| EAN/UPC code | 6901443239627 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Full-size tablet |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Slate |
| Certification | CE |
| Display | |
| Display diagonal | 9.6 inch |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 157 ppi |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Y |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor | |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | MSM8917 |
| Processor frequency | 1.4 GHz |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | eMMC |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Y |
| Built-in microphone | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Auto focus | Y |
| Video recording | Y |
| Video recording modes | 1080p |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Rear camera | Y |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Rear camera resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Geotagging | Y |
| Network | |
| Bluetooth | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Phone features | |
| Voice call | Y |
| Video call | Y |
| Speakerphone | Y |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Y |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Gyroscope | Y |
| Position location | Y |
| Assisted GPS (A-GPS) | Y |
| GLONASS | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| Orientation sensor | Y |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Battery | |
| Battery capacity | 4800 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 229.8 mm |
| Depth | 7.95 mm |
| Height | 159.8 mm |
| Weight | 0.46 kg |
| Package weight | 800 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 43 mm |
| Messaging | |
| Y | |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Y |
| Media formats | |
| Audio formats supported | AAC, APE, FLAC, Mid, MIDI, MMF, MP3, OGG, WAV |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, ASF, AVI, FLV, MKV, MOV, MPEG4, TS, WEBM |
| Video compression formats | 3GP, AVI, DivX, FLV, M4V, MKV, MOV, MP4, WEBM |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Y |
| Quick start guide | Y |
| Keyboard included | N |
| Manual | Y |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output current | 1 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.