Product code: 53011EVF
| Brand | Huawei |
| Part Number | 53011EVF |
| Release Date | 07 May 2021 |
| Model name | T3 10 |
| Family | MediaPad |
| EAN/UPC code | 6901443334018 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Slate |
| Display | |
| Display diagonal | 9.6 inch |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 157 ppi |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| HD type | HD |
| Processor | |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor model | MSM8917 |
| Processor frequency | 1.4 GHz |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Memory | |
| Internal memory | 2 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | Flash |
| Compatible memory cards | MicroSDHC |
| Maximum memory card size | 125 GB |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Rear camera resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Geotagging | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G standards | UMTS |
| Phone features | |
| Voice call | Yes |
| Video call | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Orientation sensor | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Battery capacity | 4800 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 229.8 mm |
| Depth | 7.95 mm |
| Height | 159.8 mm |
| Weight | 460 g |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.