Product code: 53010BDL
| Brand | Huawei |
| Part Number | 53010BDL |
| Release Date | 03 February 2018 |
| Model name | M5 8 |
| Family | MediaPad |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Slate |
| Colour name | Space Grey |
| Certification | CE, WEEE, REACH |
| Display | |
| Display diagonal | 8.4 inch |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 359 ppi |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Processor | |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Hisilicon Kirin |
| Processor model | 960 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor lithography | 16 nm |
| Processor threads | 8 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Coprocessor frequency | 1.8 GHz |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor cores | 4 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Coprocessor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Graphics | |
| Graphics card | Mali-G71 MP8 |
| Graphics card family | ARM |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | Flash |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Auto focus | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p, 1080p |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Rear camera | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Geotagging | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD |
| SIM card type | NanoSIM |
| 3G standards | WCDMA |
| 3G bands supported | 900, 2100 MHz |
| 4G bands supported | 800, 900, 1800, 2100, 2300, 2600 MHz |
| WWAN | Installed |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Phone features | |
| Voice call | Yes |
| Video call | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | Micro-USB |
| Headphone out | No |
| Microphone in | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Position location | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Personal info management (PIM) | Alarm clock, Calendar, Countdown timer, File manager, Notes, Recorder |
| Orientation sensor | Yes |
| Password protection type | User |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 8.0 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Continuous audio playback time | 55 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Standby time | 600 h |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 124.8 mm |
| Depth | 7.3 mm |
| Height | 212.6 mm |
| Weight | 310 g |
| Package weight | 603 g |
| Package width | 223 mm |
| Package depth | 134.5 mm |
| Package height | 43 mm |
| Other features | |
| 2G standards | GSM |
| 2G bands (primary SIM) | 800, 1800 MHz |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Messaging | |
| Yes | |
| Media formats | |
| Audio formats supported | 3GP, AAC, APE, FLAC, MIDI, MP3, OGG, WAV |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, ASF, H.264, MKV, MP4, WEBM |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 9 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.