Product code: 8NW05PA
| Brand | HP |
| Part Number | 8NW05PA |
| Release Date | 23 September 2019 |
| Model name | 612 G2 |
| Family | Pro x2 |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Tablet PC |
| Product colour | Black |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| HP segment | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 12 inch |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 340 cd/m² |
| HD type | WUXGA+ |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Processor | |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor model | i5-7Y54 |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor generation | 7th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Graphics | |
| Graphics card | HD Graphics 615 |
| Graphics card family | Intel |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD memory type | TLC |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| SmartCard slot | Yes |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery capacity | 41 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 219.3 mm |
| Height | 14.6 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.