Product code: N008L7210122IN1EMEA
| Brand | DELL |
| Part Number | N008L7210122IN1EMEA |
| Release Date | 17 June 2020 |
| Model name | 7210 |
| Family | Latitude |
|
|
|
| Design | |
| Device type | Tablet PC |
| Product colour | Black, Grey, Silver |
| Form factor | Slate |
| Display | |
| Display diagonal | 12.3 inch |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel density | 188 ppi |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | Full HD+ |
| Processor | |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor generation | 10th gen Intel Core i5 |
| Processor cache | 6 MB |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 46 x 24 mm |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Tjunction | 100 °C |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Processor codename | Comet Lake |
| PCI Express configurations | 1x4, 2x2, 1x2+2x1, 4x1 |
| Number of execution units | 24 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Microsoft Office |
| Battery | |
| Battery capacity | 38 Wh |
| Battery capacity (Watt-hours) | 38 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery voltage | 8.9 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 292 mm |
| Depth | 12.2 mm |
| Height | 208.8 mm |
| Weight | 0.94 kg |
| Other features | |
| Processor ARK ID | 201892 |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Keyboard language | Hebrew |
| Pixel pitch | 0.135 x 0.135 mm |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output current | 2.25 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.